Search
  • Jana Rybárová/JR design

Ako zariadiť spálňu v škandinávskom štýle

Updated: Jan 13, 2020


Škandinávsky štýl, v poslednom období veľmi obľúbený aj na Slovensku, je typický minimalistickou paletou farieb, útulnými doplnkami v kombinácii s moderným nábytkom.

Môže pôsobiť studene, ale v skutočnosti to tak nie je, vďaka mnohým textúram, kontrastom a teplým tónom, ktoré hladký moderný nábytok veľmi zútulnia. Dizajn sa často pohráva aj s naturálnym svetlom, ktoré je v severských krajinách vzácna komodita.


Škandinávske spálne sú jedny z najviac relaxačných priestorov, aké môžete nájsť. Minimálny neporiadok, luxusné prikrývky, trocha prírody a veľa svetla robia takmer nemožné ich opustiť. Ak potrebujete pomôcť s vytvorením Vašej vlastnej škandinávskej spálne, tu je zopár kľúčových elementov, ktoré v nich typicky nájdete:


Farby

Všetky neutrálne farby sú vítané – biela, sivobiela, svetlá šedá, svetlá béžová a podobne. Môžete zvoliť aj tmavšie odtiene šedej alebo čiernu, typické pre škandinávsky dizajn sú kontrasty, často kombinácia bielej a čiernej. Ak tento kontrast neobľubujete, môžete pokojne neutrálne farby doplniť pastelovými v rámci doplnkov a zariadenia.


Podlaha

V škandinávskych spálňach len zriedka uvidíte inú podlahu ako drevo – väčšinou v prírodných odtieňoch, prípadne bielené alebo v bielo-sivom odtieni.


Nábytok

Jasné, jednoduché línie a funkcia, to je základ pri voľbe nábytku. Je to minimalistický štýl, takže sem nepatrí žiaden kus nábytku, ktorý nemá svoju funkciu. Rámy postelí volíme najčastejšie drevené (prírodný dekór, biele a neutrálne odtiene) alebo čalúnené v neutrálnych farbách. Nočné stolíky bývajú často veľmi unikátne svojim dizajnom alebo materiálom – stoličky, debničky, košíky alebo hromada časopisov sú bežným javom.


Doplnky

Nie je prekvapením, že v krajinách s chladnejším podnebím, väčšina dekoračných doplnkov je vo forme hrejivých textílií ako ovčie kože, vlnené a mohérové prehozy a mäkká bavlna. Tie nielen dodajú pocit tepla a útulnosti, ale taktiež prinášajú ďalšiu vrstvu textúry do priestoru.

Aj pri doplnkoch platí pravidlo funkčnosti a minimalizmu, len málokedy nájdete kus, ktorý nemá aj svoje funkčné využitie. Jedinou výnimkou sú umelecké diela, ktoré sú často využívané.


Okná a osvetlenie

Pre Škandinávcov je veľmi dôležité prirodzené svetlo, preto okná zostávajú často nezakryté. Ak je to potrebné, zvoľte ľahké materiály ako ľan alebo tyl v neutrálnych farbách.

V tmavých zimných mesiacoch je potrebné denné svetlo dopĺňať umelým, často sa preto využívajú moderné svietidlá v industriálnom dizajne v kombinácii so svietnikmi a sviečkami.


Prírodné elementy

Rastliny sú dobrý spôsob, ako pridať farby do interiéru a pritom zostať v neutrálnej palete farieb. Dokáže to tiež drevo, ktoré spolu s rastlinami zútulní priestor a pridá textúry.

Príklad, ako je možné si jednoducho zariadiť škandinávsku spálňu. Všetky uvedené produkty nájdete na Biano.sk, na ktorom si, okrem iného, vyberiete aj kompletné spálňové zostavy trebárs v škandinávskom štýle.


92 views0 comments

Recent Posts

See All